Są jednym z ciekawszych zabytków, jakimi może nas oczarować Sopot. Łazienki Południowe to wspaniały wygląd oraz ciekawa historia, nic więc dziwnego, że turyści w czasie wycieczki po Trójmieście tak chętnie poświęcają im swój czas. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Na czym polega jego fenomen?

Z kart historii – Łazienki Południowe i ich dzieje

Powstanie tej budowli ma ścisły związek z dynamicznym rozwojem Sopotu jako miejscowości uzdrowiskowej w XIX wieku. To dzięki temu w 1902 roku kurort ten otrzymał prawa miejskie, co przyczyniło się do budowy kolejnych obiektów mających służyć kuracjuszom oraz tym, którzy chcieliby spędzić wczasy nad morzem w tym właśnie miejscu. Łazienki Południowe powstały w 1907 roku i szybko stały się jedną z ciekawszych budowli na terenie miasta. Do dziś intrygują one swą wyjątkową formą oraz pięknymi dekoracjami. Warto dodać, że łazienki te zaprojektował Paul Puchmueller – zasłużony dla Sopotu projektant, z którego twórczością można się tu spotkać w wielu miejscach. Pomosty, kabiny i przebieralnie – tak przed laty służyły kuracjuszom i letnikom drewniane Łazienki Południowe.

Znalazło się tu również miejsce na kawiarnie oraz lokale gastronomiczne, chętnie odwiedzane przez wypoczywających na pobliskiej plaży gości. W czasie II wojny światowej obiekt ten był wykorzystywany na potrzeby Hitlerjugrnd – młodzieżowej organizacji, która traktowała ten obiekt jako schronisko turystyczne. Dziś w zabytkowym obiekcie mieści się hotel oraz restauracja, dzięki czemu słynne Łazienki Południowe w dalszym ciągu mogą służyć turystom odwiedzającym Sopot. Są one jednocześnie cennym zabytkiem oraz ciekawym przykładem architektury, obok którego nie można przejść obojętnie.

Łazienki Południowe – piękna budowla i jej artystyczne walory

Ta drewniana budowla ma ogromną wartość artystyczną i historyczną, a jej oryginalny wygląd sprawia, że turyści w czasie wycieczki po kurorcie bardzo chętnie poświęcają jej swój czas. Bliskość morza oraz Parku Południowego, w połączeniu z pięknem architektury sprawiają, iż jest to jedna z najciekawszych budowli w tym mieście. Piękne dachy i dekoracyjne wieżyczki, wykusze oraz romantyczny ganek – wszystko to sprawia, że Łazienki Południowe zachwycają już samą swą sylwetką. Tym, co intryguje najbardziej w tym budynku, jest piękna dekoracja ciesielska.

Reprezentuje ona typowy dla Norwegii styl, z którym na ziemiach polskich spotkać można się bardzo rzadko. To właśnie dzięki tej dekoracji stały się Łazienki Południowe jednym z najciekawszych przykładów architektury na polskim wybrzeżu oraz zabytkiem, któremu turyści z całej Polski bardzo chętnie poświęcają swą uwagę.

Architektura polskich kurortów to ciekawy temat, którym z pewnością warto się zainteresować. Każdy, kto spędzi wczasy nad morzem, na własne oczy będzie mógł się przekonać, jak piękne i ciekawe formy może ona przybierać.