Kaszuby to niezwykle urokliwy region kulturowy umiejscowiony na Pomorzu Gdańskim. Ten rozległy obszar daje możliwość wypoczynku na łonie przyrody oraz zapoznania się z okoliczną kulturą.

Przedstawiamy kilka interesujących ciekawostek na temat Kaszub.

Szybki rozwój miasta Gdynia

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wchodząca w skład Trójmiasta Gdynia jeszcze całkiem niedawno była zaliczana do kaszubskich wsi. Taki stan rzeczy trwał aż do początki XX wieku kiedy to w wyniku zawieruchy wojennej Polska uzyskała dostęp do morza.

Od czasu, a zatem od dwudziestolecia wojennego Gdynia stała się jednym z najpopularniejszych kurortów na Bałtykiem.

Kaszuby – brak przyrodniczej monotonni

Wbrew pozorom Kaszuby to nie tylko pola uprawne i liczne łąki. Na terenie tego regionu znajdują się liczne lasy zamieszkałe przez wiele gatunków ssaków, ptaków, płazów i gadów.

Kaszuby zawierają wiele obszarów nadmorskich oraz liczne pagórki stanowiące część trasy wielu miłośników jazdy na rowerze. Całość znajduje się w bliskim sąsiedztwie nieszablonowych zabytków kulturowych.

Kaszuby – skąd ta nazwa?

W źródłach pisanych nazwa Kaszuby pojawia się w XIII wieku, a konkretnie w Kronice Wielkopolskiej. Przyjmuje się, że pochodzi od nazwy szat noszonych przez okolicznych mieszkańców. Były to tzw. „huby”, które oznaczały fałdy na ich odzieniu. Inna teoria twierdzi, że nazwa jest równie wiekowa jak plemiona Wieletów oraz Obodrzyców.

Bogactwo kaszubskich legend

Wiele osób pamięta niezliczone legendy kaszubskie czytane w dzieciństwie. Kultura tego regionu jest niezwykle bogata, co wiąże się z występowaniem dużej ilość niesamowitych historii oraz magicznych postaci. W legendach nie brakuje bohaterów, ale i złych, wręcz demonicznych postaci, na przykład duchów jezior lub lasów.

źródło: https://www.infokaszuby.pl/ – portal tworzony z miłości do Kaszub