Choć na terenie Gdańska nie brak pięknych zabytków architektury, dla wielu z nas przewodnim motywem wycieczki po tym mieście stają się jego bramy. Jest ich sporo, a każda z nich jest cennym dziełem sztuki oraz obiektem, który dostarcza nam wielu ciekawych wiadomości na temat Gdańska i jego przeszłości. Na jakie bramy warto zwrócić szczególną uwagę?

Złota Brama.

Zwiedzanie Gdańska nie może się obejść bez wizyty przy tak ciekawym obiekcie, jakim jest renesansowa Brama Wyżynna. To przy niej zaczyna się Droga Królewska – trasa turystyczna, której pokonanie pozwala zapoznać się z najcenniejszymi zabytkami gdańskiej starówki. Innym obiektem, który cieszy się wielkim uznaniem wśród turystów i miłośników sztuki, jest Złota Brama. Wzniesiona w początkach XVII wieku, jest jedną z wizytówek miast oraz najlepszym dowodem na to, jak bogatym miastem był w tym okresie Gdańsk.

Zielona Brama.

Wzniesiona w XVI wieku Zielona Brama, znana jako miejsce urzędowania Lecha Wałęsy, oraz Brama Mariacka, kusząca swym położeniem nad Motławą –oto kolejne atrakcje, którym podczas wycieczki po Gdańsku warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Wodna Brama.

Perełką, która może oczarować zarówno miłośników architektury, jak i fanów techniki, jest okazała brama, znana jako Żuraw. To brama wodna, która służyła również jako dźwig portowy. Dziś jest to jedna z cenniejszych atrakcji na terenie Gdańska, a jednocześnie najsłynniejsza filia tak ciekawej placówki muzealnej, jaką jest Narodowe Muzeum Morskie.