Wielu Polaków, ale także i obcokrajowców, decyduje się na wczasy nad naszym morzem w sezonie letnim. Nic dziwnego, jest to okres urlopowy, a Bałtyk i jego przybrzeżne miasta mają naprawdę sporo do zaoferowania. Jednakże, warto rozważyć wyjazd nad morze po sezonie, czyli we wrześniu.

Ciągle jest stosunkowo ciepło, ale znacznie mniej tłumnie, a ceny są zdecydowanie bardziej przystępne.

Gdańsk

Gdańsk od dawna znajduje się w czołówce najpiękniejszych polskich miast.

Jeden-dwa dni w zupełności wystarczą na jego zwiedzanie, ale warto zarezerwować sobie więcej czasu na leniwe spacery po starówce, które pozwolą przesiąknąć atmosferą miasta. A ta jest niepowtarzalna. Co krok nasz wzrok przyciągają zabytki sakralne i historyczne, a wszystko to w towarzystwie wielu lokali gastronomicznych i straganów. Jednak nie tylko miłośnicy historii znajdą w mieście coś dla siebie, ale także fani bardziej współczesnych rozrywek.

Centrum Hewelianum przypomina w swoim założeniu Centrum Kopernika w Warszawie i zapewnia atrakcji przynajmniej na kilka godzin, także dla rodzin z dziećmi. W Gdańsku możemy też zdecydować się na przejażdżkę na największym w Polsce kole widokowym, z okien którego można obserwować panoramę miasta.

Sopot

Drugie z miast należących do trójmiejskiej grupy jest miastem bardziej letniskowo-turystycznym. Nie znajdziemy tutaj tak wiele historycznych zabytków jak w Gdańsku, jednakże ludzi przyciąga Opera Leśna ukryta wśród drzew. Można podjechać pod jej bramy samochodem, ale warto przejść tę trasę pieszo, gdyż droga prowadzi przez las, dzięki czemu nawet w największe upały jest przyjemnie chłodno, a trasa jest niezwykle urokliwa. Warto wiedzieć, że kilkaset metrów przed Operą Leśną jest piękny punkt widokowy, z którego widać morze nad koronami drzew. Całość robi ogromne wrażenie, a punkt nie jest zbyt często uczęszczany.

Jeżeli Sopot to obowiązkowym punktem jest także jego molo, czyli drewniany pomost prowadzący kilkadziesiąt metrów w głąb morza. Wstęp na niego kosztuje 8 złotych i jest to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w mieście.

Gdynia

Ostatnia na naszej liście jest Gdynia, miasto najnowsze z całej trójki, praktycznie pozbawione zabytków. Przyciąga jednakże kinomanów, ponieważ to właśnie tutaj organizowany jest corocznie Festiwal Filmów Fabularnych – jedna z największych i najważniejszych tego typu imprez w Polsce. Poza tym, to właśnie w gdyńskim porcie możemy podziwiać najpiękniejsze i największe wycieczkowce.

Każdego roku miasto gości około 50 dużych statków z całego świata. Dla kochających morze Gdynia przygotowała jeszcze jedną atrakcję – oceanarium prezentujące nie tylko faunę i florę Bałtyku, ale także i bardziej egzotyczne ekspozycje (rafa koralowa, Amazonia).

Wszystkie trzy miasta oferują dostęp do morza i piękne piaszczyste plaże. Od nas samych zależy, które z nich wybierzemy jako cel naszej wizyty, jednakże ich bliskie położenie i wygodne połączenia międzymiastowe pozwalają na swobodne poruszanie się po Trójmieście. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli odpoczynek na plaży ze zwiedzaniem okolicy, co da nam gwarancję udanego wyjazdu.