Zachodnie Pomorze jest obszarem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników historii. Wśród licznych miejscowości, którym w czasie wycieczki po tej krainie warto poświęcić swój czas, miejsce bardzo ważne zajmuje Cedynia. Czym przyciąga ona turystów – historyków?

Śladami Mieszka I.

Znana z wielkiej bitwy, stoczonej przez wojska Mieszka I z margrabią saskim Hodonem, jest Cedynia miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez wszystkich miłośników historii, czemu trudno się dziwić. Wspomniana bitwa, kiedy to zginąć miał brat Polskiego władcy, Mściwuj, to niezwykle istotne wydarzenie.

Atrakcje.

Wiadomo, że osadnictwo w tym miejscu doskonale rozwijało się już w czasach kultury łużyckiej, wiadomo też, że w VII – VI wieku p. n.e. istniał tu spory gród o charakterze obronnym. Koniec XIII wieku jest z kolei kojarzony z początkiem obecności cystersów w Cedyni. Do dziś pocysterski klasztor jest jednym z najważniejszych zabytków w tej miejscowości. Jest on również jednym z ważniejszych obiektów, które zostały umieszczone na Europejskim Szlaku Cysterskim. Na tych miłośników średniowiecznej architektury, którzy w czasie wycieczki po Zachodnim Pomorzu odwiedzą Cedynię, czeka jeszcze jeden skarb. To kościół Narodzenia NMP, który może się pochwalić historią sięgającą XIII stulecia. W jego wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki, przy czym jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest tu rokokowy ołtarz ambonowy, stanowiący ciekawą pamiątkę z pierwszej połowy XVIII wieku. Obowiązkowym punktem w programie historycznej wycieczki po tej miejscowości jest też Góra Czcibora, która przypomina o jednej z najsłynniejszych potyczek w dziejach Polski.