Gdańsk to jedno z najważniejszych miast w Polsce – i tak jest już niemal od kilku stuleci, choć miasto przez wieki trafiało z rąk do rąk. Obecnie Gdańsk jest niezwykle istotny pod względem gospodarczym, jak i turystycznym. To właśnie do tego miasta, wchodzącego w skład ośrodka trójmiejskiego, corocznie przyjeżdżają tysiące turystów z najdalszych zakątków naszego kraju, jak i zagranicy. Jeżeli planujesz wakacyjny wyjazd do Gdańska – przedstawimy zabytki, które koniecznie należy uwzględnić na swojej liście zwiedzania.

Żuraw.

Żuraw stanowi swoistą wizytówkę miasta – ten portowy dźwig pamięta czasy średniowiecza i największego rozkwitu miasta, kiedy to Gdańsk był najbogatszym miastem ówczesnej Rzeczpospolitej. Odpowiedzialne za jego prace mechanizmy przeszły całkowitą renowację, a sami turyści mogą zajrzeć do wnętrza żurawia.

Ratusz na Głównym Mieście.

Ratusz Głównego Miasta jest obiektem nie tylko zachwycającym, lecz także bogatym pod względem architektury i historii. Budynek ten powstał w roku 1492, choć budowany był już od 1379 r.

Bazylika Mariacka.

Odwiedzając Gdańsk, nie sposób nie zajrzeć do przepięknej i rozsławionej Bazyliki Mariackiej. Kościół ten w swej historii sięga aż XIV wieku i jest niepowtarzalnym wręcz przykładem – pod względem wielkości – gotyku ceglanego. Podczas II Wojny Światowej kościół ten uległ znacznym zniszczeniom – doszczętnie spłynęły wszystkie drewniane elementy budowli. Odlany w 1453 roku dzwon „Gratia Tei” o wadze ponad 5 ton został całkowicie stopiony. Po wojnie rozpoczęto odbudowywanie Bazyliki Mariackiej – pocieszające jest to, że budowla ta, mimo wszystko, przetrwała w niemal niezmienionej formie architektonicznej.