Dynamiczne zmiany dziejące się w ostatnich latach wpływają na sposób funkcjonowania wielu firm. Mowa oczywiście o skutkach pandemii COVID-19, czyli na przykład znaczny wzrost popularności pracy zdalnej czy opóźnienia spowodowane przerwaniem łańcuchów dostaw. Przedsiębiorstwa w różny sposób radzą sobie z obecnymi wyzwaniami, a jednym z nich jest cieszący się rosnącym uznaniem leasing pracowniczy.

O co chodzi w leasingu pracowniczym?

Omawiane zjawisko polega dosłownie na wynajmowaniu pracowników danej firmie. Leasing pracowniczy (nazywa się go też leasingiem personalnym) to współpraca firmy świadczącej takie usługi z innym podmiotem (prywatnym lub publicznym) na ustalony okres
i do konkretnie zdefiniowanych zadań. Firma, która na przykład potrzebuje pracowników sezonowych lub do wykonania konkretnego projektu, zgłasza się w tym celu do agencji pracy tymczasowej.

Zadaniem takiej agencji jest przeprowadzenie rekrutacji, zatrudnienie (łącznie
z załatwieniem wszystkich formalności) i finalnie oddelegowanie pracownika do firmy zlecającej. Stronami stosunku pracy są pracownik oraz agencja, do której obowiązków należą:

  1. odprowadzanie składek,
  2. wypłacanie wynagrodzenia,
  3. rozliczanie czasu pracy.

Korzyści dla firmy

Leasing pracowniczy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, bo pozwala firmom na większą elastyczność, a to w dzisiejszych realiach niezwykle ważne. W dynamicznie zmieniającej się i coraz mniej przewidywalnej rzeczywistości, pozyskiwanie osób do pracy w zależności od konkretnych potrzeb pozytywnie wpływa na konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Istotną korzyścią dla firmy, która decyduje się na współpracę z agencją pracy tymczasowej, jest załatwianie przez nią wszystkich formalności związanych z przepisami prawa pracy.
W ten sposób można efektywnie zredukować koszty stałe oraz uniknąć wydatków niezbędnych do przeprowadzenia skutecznej rekrutacji.

Kto korzysta z leasingu personalnego?

Przez długi czas leasing pracowniczy wielu osobom kojarzył się z pracą osób młodych, przede wszystkim studentów. Obecnie sytuacja uległa zmianie, gdyż poza pracownikami chcącymi dorobić czy zdobyć pierwsze doświadczenie agencje pracy rekrutują specjalistów. To o tyle istotne, że znalezienie wykwalifikowanego, dobrego specjalisty wymagałoby od przedsiębiorstwa poświęcenia dużej ilości czasu i środków finansowych.

Ułatwienia dla pracownika

Leasing personalny ma też wiele do zaoferowania pracownikom. Dotyczy to zwłaszcza osób, które myślą o podjęciu pracy za granicą.

Wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych nie jest przedsięwzięciem łatwym, szczególnie gdy chodzi o formalności. W przypadku korzystania z usług rzetelnej
i doświadczonej agencji zatrudnienia, załatwia ona wszystkie kwestie formalno-prawne. Ponadto można oczekiwać od niej wsparcia logistycznego, przykładowo w załatwianiu transportu, zakwaterowania oraz opieki medycznej czy ubezpieczenia.

Podsumowanie

Leasing pracowniczy jest wygodnym rozwiązaniem zarówno jeśli chodzi o interes pracodawcy, jak i pracownika. Ma praktycznie same zalety, umożliwia przede wszystkim dużą elastyczność obu stronom. Warto zatem skorzystać z usług rzetelnej agencji pracy tymczasowej, na przykład Coliber HR.