Psy coraz częściej podróżują ze swoimi właścicielami i to nie tylko w kraju, ale również za granicą. Wiele pensjonatów oraz hoteli umożliwia pobyt wraz z czworonogiem. Jednak zanim cała rodzina razem z pupilem wyruszy w podróż, należy się spakować. Trzeba pamiętać o zabraniu niezbędnych rzeczy również dla psiaka.

Podstawowy bagaż psa

Są rzeczy, bez których opiekun psa nie powinien wybierać się na urlop z pupilem. Dla czworonoga należy zabrać:

  • miski na wodę oraz na jedzenie,
  • karmę,
  • obrożę/szelki i smycz,
  • legowisko.

W co wyposażyć samochód, aby jazda z psem była bezpieczna?

O ile dzieci wsadzamy do fotelika i dzięki temu są chronione podczas jazdy, to dla zwierząt nie ma takich urządzeń. Jednak ze względu na to, że pies mógłby wyrządzić krzywdę sobie oraz ludziom, kupuje się specjalne pasy. Dzięki nim zwierzak pozostaje podczas podróży w jednym miejscu. Nie może nagle wskoczyć na kolana kierowcy, albo pasażera. Oprócz pasów można zakupić specjalną matę, która chroni siedzenia przed sierścią zwierzaka oraz zabrudzeniami z błota i piasku. Każdy kto choć raz wiózł psa, wie jak długo trwa czyszczenie tapicerki z psiej sierści. W związku z tym zdecydowanie łatwiej jest wyłożyć na tylne siedzenie matę, któą potem można nawet wyprać w pralce.

Szukasz ciekawych atrakcji na Pomorzu? Koniecznie sprawdź informacje o Westerplatte.

Wyprawa z psem w góry – co ze sobą zabrać?

Każda wycieczka jest inna i wymaga specjalnego przygotowania. Posczas wędrowania z psem po górskich szlakach należy mieć na uwadze fakt, że psie łapki są dośćwrażliwe. Ostre kamienie i patyki mogą ranić opuszki, a nawet je przeciąć. Stąd warto zaopatrzyć psiaka w specjalne buciki, dzięki którym pupil nie zrobi sobie krzywdy nawet podczas długiej wędrówki.

Górskie przygody mogą być wyczerpujące nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Skoro człowiek podczas chodzenia po górach pije wodę, to tego samego potrzebuje pies. W związku z tym należy mieć przy sobie niegazowaną wodę dla psa i specjalną, składaną miskę. Warto też wyposażyć się w psie eletrolity. Są takie produkty, które pomagają uzupełnić jony w organizmie zwierzaka i chronią go przed nadmiernym zmęczeniem mięśni.

Wyprawa z psem nad morze – co powinien wziąć opiekun?

Psy bardzo chętnie korzystają z uroków wycieczek nad morze. Wiele zwierzakó uwielbia wskakiwac do wody. Zabierając psa na plażę warto pamiętać, że gorący piasek może zranić łapki czworonoga. Warto zainwestować w buciki, albo smarować psie łapki po każdym takim spacerze maścią z witaminą A. W trakcie kąpieli często pupilom wlewa się woda do uszu. To może doprowadzić do stanu zapalnego. Najlepiej po każdej kąpieli osuszyć uco psa gazikami oraz zakropić do kanału słuchowego płyn czyszczący, który zpaobiegnie namnażaniu się bakterii i drożdży.