Przed paroma tygodniami cały internet obiegły zdjęcia antywojennych murali, które powstały na murze Pomorskiej Kolej Metropolitarnej, znajdującym się w niewielkiej odległości od przystanku Gdańsk Jesień. Ich autorami są studenci Akadami Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zniszczone zostało dzieło pochodzącej z Ukrainy studentki, które nawiązywało do ludobójstwa w Buczy. Część murali została zamalowana, a na innych znalazły się prorosyjskie i antyukraińskie hasła.

Sprawcy zostali nagrani.

Czterej młodzi mężczyźni – najprawdopodobniej w wieku nastoletnim – zostali uchwyceni przez kamery miejskiego monitoringu. Na nagraniach widać bezpośredni moment aktu wandalizmu, uwieczniono również – doskonale widoczne – wizerunki wandali. Pracownicy Pomorskich Kolej Metropolitarnych obecnie gromadzą wszystkie dowody, a w najbliższym czasie cała sprawa zostanie zgłoszona policji. Policja również odniosła się do całego zdarzenia – funkcjonariusze nie otrzymali jeszcze żadnego zgłoszenia w tej sprawie, jednak pozostają w stałym kontakcie z pracownikami kolej.

Wulgarne i prorosyjskie hasła.

Na antywojennych muralach znalazły się prorosyjskie hasła, w tym również znak „Z”, który jest oficjalnym symbolem rosyjskich sił, a który powstał w trakcie zbrojnej agresji federacji rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Na muralach namalowano również napisy o charakterze antysemickim. Pracownicy kolej podkreślają, że aktualnie oczekują na wycenę szkód od samych artystów, którzy odpowiedzialni byli za powstanie dzieł. Wulgarne napisy i symbole zostały już usunięte przez pracowników Pomorskich Kolej Metropolitarnych.