Archeolodzy ze szczecińskiego uniwersytetu przeprowadzali badania w Koszewie w gotyckim kościele. Natknęli się oni na ukrytą pod posadzką świątyni kryptę i sarkofag generała Ernsta Christiana von Oesterlinga. Jak ustalono, ciało generała spoczęło wraz z jego trzema żonami. Pod samym kościele pochowanych może być jednak o wiele więcej osób, do tej pory jednak natrafiono na sarkofag rozsławionego generała z rodu von Oesterlingów.

Krypta.

Niestety, przez lata krypta ta padała ofiarą licznych rabusiów, a szczyt ich aktywności przypadał na lata II Wojny Światowej, jak i bezpośrednio po jej zakończeniu. Największych kradzieży i zbezczeszczeń dokonali żołnierze sowieccy, a także okoliczni mieszkańcy. Kościół, w którym znajduje się krypta, pochodzi z przełomu XV oraz XVI wieku, co czyni go jednym z najstarszych budowli w całej okolicy, jak i niezwykle cennym zabytkiem historycznym. Bezpośrednio pod posadzką natrafiono na ukrytą kryptę – druga z nich znajduje się w kaplicy, która dobudowana została do kościoła w XVIII wieku. Obydwie krypty, niestety, zostały doszczętnie ogołocone. Do obecnych czasów zachowały się jednak pięknie zdobione sarkofagi. W kryptach znaleziono również trumny osób, które nie były spokrewnione z rodem Oesterling, a mimo to – zostały pochowane w ich bezpośrednim otoczeniu.

Generał.

Ernst Christrian von Oesterling to generał major, który przez lata służył wielu książetom z całej Europy. Ród ten pierwotnie wywodzi się z Moraw, a więc historycznej krainy wschodniej części obecnych Czech. Jego członkowie trafili na Pomorze właśnie za sprawą generała Ernsta.