Spacer po Długim Pobrzeżu to jedna ważniejszych atrakcji, jakie czekają na turystów odwiedzających Gdańsk. Nie brak tu pięknych zakątków oraz cennych zabytków, dzięki którym wycieczki po tym mieście stają się jedyną w swoim rodzaju przygodą. Na jakie obiekty warto zwrócić tutaj uwagę?

Brama Żuraw – wizytówka Długiego Pobrzeża

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w tej części Gdańska jest słynny Żuraw – obiekt, który często pojawia się na turystycznych folderkach oraz widokówkach. Żuraw, czyli brama wodna i dźwig portowy zarazem, to obiekt o wyjątkowej formie i historii, która sięga czasów średniowiecza. Jeden z najstarszych portów dźwigowych w Europie to przecież jeden z najcenniejszych zabytków miasta oraz atrakcja o wyjątkowej wartości. Pochodzący z XV wieku Żuraw do dziś zachwyca swą formą oraz stylem nawiązującym do gotyku flamandzkiego.

Brama Mariacka i Dom Przyrodnika

Brama Mariacka oraz sąsiadujący z nią Dom Przyrodnika to nie tylko cenne zabytki gdańskiej architektury, ale i gmachy, służące dziś jako siedziba Muzeum Archeologicznego. Późnogotycka brama wodna zachwyca swą elewacją, z kolei Dom Przyrodnika uchodzi za jedną z najpiękniejszych kamienic na terenie Trójmiasta. A że dodatkowo w murach tych budowli czekają na turystów wspaniałe eksponaty, nic dziwnego, że cieszą się one tak wielkim zainteresowaniem ze strony turystów odwiedzających Gdańsk.

Brama Świętego Ducha

Wzniesiona pod koniec XIV wieku, początkowo nosiła nazwę bramy „dolnej”. W XVI wieku przestała pełnić rolę obiektu obronnego, w związku z czym przemieniono ją w obiekt mieszkalny. Kolejna wielka przebudowa miała miejsce w XIX stuleciu. W trakcie przeprowadzonych wówczas prac, Brama Świętego Ducha utraciła swój historyczny charakter. Jej obecny wygląd jest zasługą prac, które przeprowadzono w trakcie odbudowy Gdańska z wojennych zniszczeń. Bez wątpienia tej bramie wodnej warto poświęcić nieco więcej czasu podczas wycieczki po tym niezwykłym mieście.

Narodowe Muzeum Morskie, gdańska przystań oraz piękne widoki na Motławę – oto atrakcje, dzięki którym spacery po terenie Długiego Pobrzeża dla każdego z nas mogą się stać wspaniałą przygodą. To część Gdańska, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a w pięknej scenerii każdy miło i przyjemnie spędzi wolny czas.